Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zajęcia online w dniu 04.02.2022r.

Utworzono dnia 04.02.2022
Czcionka:

W dniu dzisiejszym  na uczestników Klubu Senior + z siedzibą w Soczewce czekał wyjazd integracyjny do Sannik. Wycieczka ta  została zaplanowana w związku ze styczniowym świętem- Dnia babci i dziadka. W Sannikach znajduje się Zespół pałacowo- parkowy, który to swoim urokiem przyciąga mnóstwo turystów z całej Polski. Nasi seniorzy mieli nie tylko zwiedzać ten piękny obiekt, ale i wziąć udział w warsztatach z rękodzieła. W planach był także wspólny obiad w jednej z restauracji w Gąbinie.  Niestety z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz związane z tym bezpieczeństwo zdrowotne naszych seniorów wyjazd ten został odwołany. W związku z powyższym chcielibyśmy Państwu przybliżyć historię obiektu, który każdy z nas powinien zobaczyć. 

Zespół pałacowo-parkowy w Sannikach znajduje się przy ul. Warszawskiej 142 w Sannikach. Miejscowość ta położona jest niedaleko Warszawy i Łodzi, jeszcze bliżej Płocka i Łowicza oraz Sochaczewa. Pałac w Sannikach jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie był rekonstruowany. Zespół pałacowo-parkowy w Sannikach był własnością prominentnych rodów szlacheckich - Pruszaków i Sapiehów. Pałac w Sannikach na przestrzeni wieków zmieniał swoich właścicieli.  Stał się on miejscem wakacyjnego pobytu Fryderyka Chopina latem 1828 roku. Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, tu grał i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku. Obiekt  stanowi czołową realizację willi włoskiej, a w jego wnętrzu  znajdują się malowidła na sufitach i ścianach pierwszego piętra z końca XVIII i XIX wieku. W pierwszej połowie XIX wieku ukształtował się układ założenia pałacowo -parkowego sąsiadującego od północy z sadami i ogrodami użytkowymi, od wschodu z dużym folwarkiem, a od zachodu z dwoma stawami i zabudowaniami cukrowni. Powiększono teren dawnego ogrodu dworskiego i założono park krajobrazowy powiązany kompozycyjne z pałacem. Z tego okresu pochodzą dwie aleje kasztanowców, pierwsza prowadzi do owalnego podjazdu przed południową elewacją pałacu oraz druga, poprzeczna łączyła pałac z terenem cukrowni. Zachował się szpaler buków wzdłuż wschodniego ogrodzenia oraz pojedyncze okazy starodrzewu z pomnikowym platanem przy stawie. Od 1856 roku właścicielem obiektu w Sannikach został Leon ks. Sapieha. W 1873 roku majątek wraz z zakładem cukrowniczym został sprzedany Seligowi Natansohnowi, a w 1909 roku obiekt w Sannikach kupiła Antonina z Natansohnów Dziewulska. W 1910 roku park został przekształcony w oparciu o zachowany drzewostan z najstarszymi nasadzeniami alejowymi. Dziewulscy byli ostatnimi właścicielami majątku, który po 1945 roku został rozparcelowany i przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność gminy Sanniki w 1993 roku. W lewym skrzydle pałacu utworzono ośrodek chopinowski z salą koncertową pełniący funkcję Międzynarodowego Domu Pracy Twórczej im. Fryderyka Chopina. Obecnie zespół pałacowy zarządzany jest przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. W latach 2011-2013 przeprowadzono rewaloryzację całego zespołu. 

źródło: https://modanamazowsze.pl/zespol-palacowo-parkowy-w-sannikach/

Walory historyczne zespołu pałacowo- parkowego w Sannikach sprawiają, że jest on  ważnym elementem szlaków turystycznych, zarówno polskich, jak również zagranicznych.

Więcej o zespole pałacowo- parkowym w Sannikach możecie Państwo przeczytać tutaj: https://modanamazowsze.pl/zespol-palacowo-parkowy-w-sannikach/

Pod tym linkiem możecie Państwo obejrzeć wiele interesujących zdjęć przedstawiających zespół pałacowo- parkowy w  Sannikach oraz wziąć udział w wirtualnej po nim wycieczce:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2016-5.php

Z ofertą Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina możecie Państwo zapoznać się tutajhttps://ecasanniki.pl/pl/oferta/turystyczna/zwiedzanie-2

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny