Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zajęcia online w dniu 01.02.2022r.

Utworzono dnia 01.02.2022
Czcionka:

Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line:  wieczorze filmowym oraz  warsztatach aktywizujących społecznie

 

1. Wieczór filmowy

W dniu dzisiejszym zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu "Nie daj się nabrać" autorstwa  Fundacji Pro Publika.

Film  "Nie daj się nabrać" został wyprodukowany w ramach realizowanego w 2016 r. przez Fundację Pro Publika zadania publicznego "Bezpieczni seniorzy - wiem i pomagam".  Film ten porusza tematykę problemu oszustw na szkodę osób starszych, metodami popularnie zwanymi "na wnuczka", "na policjanta".

Założeniem filmu było pokazanie szerokiej grupie odbiorców oraz omówienie mechanizmu oszustwa, stosowanych metod perswazji, wpływania na decyzje osób starszych oraz wskazanie odpowiednich zachowań w danej sytuacji. Przy realizacji filmu fundacja uzyskała aktywne wsparcie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w ostatnich latach zaobserwować można znaczny wzrost liczby przestępstw natury ekonomicznej, których ofiarami są osoby starsze; wśród nich bardzo znane z medialnych przekazów wyłudzenia znacznych ilości pieniędzy, coraz to bardziej zmyślnymi metodami. Na skutek tych działań seniorzy tracą oszczędności, zostają pozbawieni środków do życia. Policyjne statystyki pokazują, że każdego roku łupem oszustów padają miliony złotych. I skala tego procederu, niestety rośnie. Pomimo policyjnych apeli skierowanych do osób starszych oraz członków ich rodzin, oszuści wciąż zbierają żniwo, o czym świadczy wzrost liczby wyłudzeń oraz kwot na jakie udało im się ukraść.

Dlatego tak ważnym jest, aby ustawicznie wspierać osoby starsze poprzez działania edukacyjne, profilaktyczne, prewencyjne. A działania te będą tym skuteczniejsze, im zaproponuje się seniorom ciekawsze i łatwiejsze w odbiorze formy przekazu.

Stworzony w ramach projektu film, ma właśnie takie zadanie spełnić; uatrakcyjnić ten edukacyjno-prewencyjny przekaz. Jest nieocenionym narzędziem wspierającym każde działanie na rzecz seniorów w zakresie ich bezpieczeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, do którego link załączamy tutaj: https://youtu.be/x6OnMjajQkI

źródło: http://senior.gov.pl/bezpieczny_i_aktywny_senior/pokaz/224

O tym jak ustrzec siebie i innych przed oszustwem "na wnuczka" możecie Państwo przeczytać na stronie internetowej mazowieckiej policji, do której link załączamy tutaj: https://mazowiecka.policja.gov.pl/wpl/informacje/aktualnosci/38205,Plocka-seniorka-oszukana-metoda-na-wnuczka-Apelujemy-o-ostroznosc-i-rozwage-w-ko.html

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.

 

2. Warsztaty aktywizujące społecznie

 

Aktywizacja  to nic innego jak uaktywnienie się. Jest to szereg działań mających na celu prowadzenie przez osobę aktywnego trybu życia. Celem aktywizacji jest zwrócenie uwagi na jej poszczególne elementy:

–utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowotnej, np. poprzez codzienne spacery;

–usamodzielnienie, np. poprzez  wyrobienie nawyków higienicznych;

– współżycie w grupie i środowisku, np. podtrzymywanie kontaktów z sąsiadami;

– podtrzymywanie wiary w sens życia,

–rozwijanie różnych pasji i zainteresowań,

–stymulowanie twórczego działania.

 Dobrze zorganizowana aktywizacja pomaga zachować niezależny tryb życia.  Osoby aktywne są bardziej spokojne i mniej wymagające, lepiej odpoczywają, odzyskują wiarę w siebie i poczucie własnej wartości, szybciej wchodzą w interakcje z otoczeniem. Z kolei pobudzanie aktywności zarówno umysłowej, jak i społecznej służy podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi przez kontakt z nimi, dzięki któremu ma miejsce wymiana myśli i doświadczeń. Brak aktywności niesie za sobą wiele negatywnych skutków, takich jak, np. izolacja czy poczucie osamotnienia.  Aktywność umysłowa przyczynia się do zapobiegania otępieniu starczemu. Dobrowolne angażowanie się poprzez m.in. udział  w stowarzyszeniach  czy klubach seniora  pobudza do aktywności społecznej. Osoby starsze dysponując dużą ilością wolnego czasu mogą pomagać innym oraz  podejmować nowe role społeczne i rodzinne, np. sołtysa czy babci/ dziadka. 

Seniorzy coraz chętniej uczestniczą w różnych formach zajęć wypoczynkowych i rozrywkowych, np.  rozwiązywanie krzyżówek czy  prowadzenie przyjacielskich rozmów. Zachowanie wysokiej aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej stanowi jeden z głównych  czynników przyczyniających się do  dłuższego trwania życia.

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny